Zákon o zeleném teple by omezil smog z uhlí

Aby ubylo smogu z uhelných kamen, musí vláda navrhnout nový zákon o zeleném teple, připomnělo Hnutí DUHA před jednáním ministrů o znečištění vzduchu v českých obcích a městech.
Ministři budou zítra jednat o vysokém znečištění, které – kvůli topení uhlím i automobilové dopravě – poškozuje zdraví statisíců lidí. Debatují také o nové informační kampani, jež má domácnosti přimět k přechodu na čistější paliva.
Ale podle Hnutí DUHA vláda musí lidem také pomoci s pořizováním čistých zdrojů tepla:
Připravit a navrhnout nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů tepla, který usnadní nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních panelů, tepelných čerpadel a podobných zařízení.
Investovat nejméně miliardu korun ročně do grantového programu pro domácnosti, jež si chtějí podobná zařízení pořídit.
Zákon o obnovitelných zdrojích z roku 2005 rozhýbal výrobu zelené elektřiny – větrné nebo solární fotovoltaické elektrárny a další. Ale tři čtvrtiny možností k výrobě energie z obnovitelných zdrojů u nás tvoří vytápění a ohřívání vody. Pro něj obdobná legislativa dosud chybí.
Informační list Hnutí DUHA o zákoně o obnovitelných zdrojích tepla:
www.hnutiduha.cz/publikace/ciste_teplo.pdf
Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Pokud má v obcích a městech ubýt smogu, lidé musí mít na výběr ještě něco jiného než špinavé uhlí a drahý plyn. Vládní informační kampaň by mohla být velmi prospěšná. Ale ministři musí v prvé řadě připravit nový zákon o obnovitelných zdrojích tepla, který domácnostem usnadní nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních kolektorů, tepelných čerpadel a podobně. Taková legislativa u nás stále chybí."