Zelená úsporám může jet dál

Ekologická organizace navrhla vládě, aby nenechávala v nejistotě domácnosti, jež si chtějí zateplit domy a díru v Zelené úsporám překlenula finanční injekcí z výnosů ČEZ.

Úspěšný program Zelená úsporám snižuje dovoz zemního plynu z Ruska i závislost na uhelných dolech. Zateplování budov je také bezkonkurenčně nejlevnější řešení, jak snížit emise skleníkových plynů. Zamezení emisím jedné tuny oxidu uhličitého v českých podmínkách přinese podle typu budovy čistý zisk 50–100 €/tCO2 [1].

Hnutí DUHA prosazuje, aby ministři v příštích letech vložili do pokračování Zelené úsporám  peníze z aukcí povolenek ke znečišťování, které si budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a jiné velké podniky. Ale dražby začnou až za dva roky. Ekologická organizace proto navrhla, aby bezprostřední nedostatek prostředků – předběžné odhady mluví o pěti miliardách korun – pokryla jednorázová investice z dividend ČEZ.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Koncem úspěšné Zelené úsporám by si vláda dala vlastní gól. Vyhodila by tím z okna šanci na snížení závislosti spotřeby uhlí a plynu na vytápění. Desetitisíce žádostí o podporu potvrzují, že jde o výborně vymyšlený, úspěšný a populární program. První rok a půl ukázal, že tak lze snížit naši závislost na ruském plynu i povrchových uhelných dolech a rodiny ušetří tisíce korun ročně.“

„Jedinou podstatnou chybou Zelené úsporám je málo peněz, a to i přes dílčí problémy s administrací programu, které lze navíc vyřešit. Vláda nesmí nechávat domácnosti v nejistotě. Měla by rychle oznámit, že do programu doplní další prostředky a umožní, aby zateplování domů pokračovalo. Právě do Zelené úsporám by měly jít výnosy z aukcí povolenek ke znečišťování. Díru do doby, kdy začnou, by měla vláda pokrýt injekcí z letošní dividendy ČEZ.“

Poznámky:
[1] Náklady a potenciál snižování emisí skleníkových plynů v České republice, McKinsey & Company, Praha 2008