Zelená úsporám vytvořila tisíce pracovních míst

Číslo odpovídá počtu obyvatel Mělníka. Podpora pro zateplování domů tudíž podstatně pomohla s oživením české ekonomiky.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda vytvořila ambiciózní Program energetické nezávislosti, který naváže na Zelenou úsporám a pomůže domácnostem se zateplením téměř každé budovy v republice.

Ministři by do programu měli investovat peníze, které bude dostávat z aukcí povolenek ke znečišťování, jež od roku 2013 budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a další velké podniky. Vláda bude v příštích měsících rozhodovat o využití těchto peněz.

Studie potvrzuje prognózu NERV, která již začátkem roku 2009 označila zateplování domů za jedno z hlavních opatření proti ekonomické krizi. Rovněž uvádí, že Zelená úsporám je mnohem výhodnější způsob, jak investovat státní peníze, než jiné vládní podpory ve stavebnictví.

Jiná studie, kterou Hnutí DUHA nechalo udělat, propočetla, že důkladné zateplení velké většiny tuzemských domů by rodinám výhledově snížilo účty za energie až o 39 miliard ročně [2]. Česká ekonomika by pak srazila svoji závislost na uhelných dolech a na plynu z Ruska.

Zelená úsporám dosud umožnila zateplit 17 000 rodinných a 2000 bytových domů. Příležitosti jsou ovšem mnohem větší: jen rodinných domů v Česku stojí 1,4 milionu.

Ekonom Miroslav Zámečník, člen NERV a jeden z autorů studie, řekl:

„Zelená úsporám přispěla k udržení či vzniku 19 tisíc pracovních míst. V porovnání s jinými programy vykazuje podpora zateplování z hlediska tvorby pracovních míst jeden z nejvýraznějších přínosů. Navíc vytváří pracovní místa rozptýlená po regionech i napříč různými sektory.“
Martin Sedlák, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Zelená úsporám zachránila stavebnictví od propadu během krize. Téměř devatenáct tisíc pracovních míst už během první fáze zateplování je výborný start. Čisté odvětví zaměstnalo téměř čtyřikrát více lidí než kontroverzní společnost Czech Coal, která prosazuje zbourání Horního Jiřetína a vyhánění lidí z domovů kvůli uhelným dolům."

„Zateplování domů je jeden z nejrozumnějších způsobů, jak vláda může podporovat ekonomiku během recese i po ní. Rozhýbe stavebnictví, vytvoří nová pracovní místa – a přitom domácnosti ušetří tisíce za teplo a snížíme českou závislost na uhelných dolech i ruském plynu  Vláda by měla vyhrnout rukávy a vytvořit nový Program energetické nezávislosti, který naváže na Zelenou úsporám a umožní plošné zateplování domů.“

Poznámky:

[1] Kompletní studie ke stažení na: http://hnutiduha.cz/uploads/media/zateplovani_zamecnik_studie.pdf

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě na www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/article/zateplovani-usetri-...