Zelené organizace navrhují ekologické priority pro volby 2006

S konkrétními návrhy opatření, která mohou politické strany nabídnout voličům, přicházejí do rozbíhající se předvolební kampaně ekologické organizace.
Mezi třináct priorit patří nová legislativa, daňová reforma i další rozhodnutí, která budou aktuální v příštím volebním období. Politikům je předkládá jednadvacet organizací [1]. Tipy nabízejí k inspiraci při psaní volebních programů i pro diskuse s ostatními kandidáty.
Návrhy na příští čtyři roky zahrnují například:
snížení exhalací oxidu uhličitého z průmyslu v příštím kole obchodování s emisemi o 5 %;
zahájení ekologické daňové reformy;
formální zřízení alespoň 95 % území navržených pro soustavu Natura 2000;
změnu lesního zákona, která by zajistila šetrnější hospodaření;
rozšíření mýta na kamiony na všechny dálnice a hlavní silnice a na veškerá nákladní auta;
balíček legislativních změn a investičních opatření, která by zajistila lepší recyklační služby pro domy a byty.
Podobné priority ekologické organizace publikovaly už před volbami v roce 2002. Politici z nich během volebního období už splnili schválení zákona o podpoře čistých obnovitelných zdrojů energie podle německého vzoru, zařazení vyšší recyklace a moratoria na financování spaloven odpadků ze státního rozpočtu do vládního Plánu odpadového hospodářství nebo ratifikaci Aarhuské úmluvy, která garantuje občanská práva v ekologických zákonech.
 
Kompletní přehled priorit lze stáhnout na www.zelenykruh.cz/dokumenty/volebni-priority.pdf
 
Zuzana Drhová, ředitelka Zeleného kruhu, řekla:
„Volební priority přinášejí konkrétní náměty pro politiky co dělat pro lepší životní prostředí, ale zároveň jsou cenné pro všechny, které tato oblast zajímá. Představují společný názor ekologických organizací na to, jaká by měla být hlavní témata v následujícím volebním období. Už proto je dobré jim věnovat pozornost.“
 
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Pokud politici chtějí voličům nabídnout konkrétní programy, kterými zlepší kvalitu jejich každodenního života, máme pro ně několik tipů. Menší exhalace z kamionů, zdravé lesy, do kterých chodíme na výlety, nebo lepší recyklace odpadků rozhodně zajímají více lidí než vágní zákopové války o nic. Politické strany musí před volbami říci, co plánují v příštích čtyřech letech s ekologickými problémy dělat. Voliči by rádi věděli, co kandidáti podniknou s tunami odpadků, špatným zdravím českých lesů nebo spotřebou rizikových pesticidů."