Zelené technologie promění energetiku, říká mezinárodní agentura

Světové ekonomiky dovedou do poloviny století srazit uhlíkové exhalace na polovinu a nižší účty za paliva přitom mohou pokrýt veškeré potřebné investice, říká dnes publikovaná zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA). Prestižní organizace na žádost států G8 mapovala technologické trendy. Hlavní roli podle ní bude hrát energetická efektivnost a rozvoj obnovitelných zdrojů.
Podle Mezinárodní energetické agentury: Exhalace oxidu uhličitého mohou do roku 2050 klesnout o 50 %. Lze počítat s tím, že 36 % z potřebného snížení exhalací zajistí lepší energetická efektivnost ekonomiky – nové, vysoce efektivní technologie s nízkou spotřebou.Dalších 21 % z potřebného snížení exhalací dodají čisté, obnovitelné zdroje energie.Jaderná energetika může zajistit šest procent. Zbytek tvoří hlavně ukládání uhlíku, přechod uhelných elektráren na relativně čistější paliva nebo větší účinnost při výrobě elektřiny.Nediskontované úspory nákladů na paliva – uhlí, ropu a zemní plyn – by byly větší než potřebné investice.Podle Hnutí DUHA musí česká vláda zavést motivační opatření včetně nové legislativy či daňových reforem, aby domácí podniky v nových technologiích nezaostávaly. Ekologická organizace prosazuje také nový zákon o teple z obnovitelných zdrojů, který by rozhýbal investice do zelené energie.
Hnutí DUHA za dva týdny spolupořádá seminář, který představí podrobnou studii, jež mapovala možnosti zvyšování energetické efektivnosti v českém průmyslu.
Podrobnosti o zprávě IEA: www.iea.org/Textbase/techno/etp/index.asp
Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Zpráva je cenná hlavně tím, že mapuje světové technologické trendy. Zelená energetika a vysoce efektivní technologie totiž doslova rostou před očima. Česká republika má výborné inženýry, silné průmyslové firmy i tradici strojírenského průmyslu, takže pro zdejší podniky se tady skrývá velká příležitost. Vláda musí navrhnout novou legislativu, daňové reformy i další motivační opatření, jež také u nás rozhýbou inovace a investice do nových zelených technologií. Prvním takovým úkolem by byl nový zákon o teple z obnovitelných zdrojů, který pomůže investicím do zelené energetiky.“