Zítra uplyne dvacet let od popravy nigerijského bojovníka za práva lidí postižených těžbou ropy

Dovoz ropy do ČR financuje porušování lidských práv v dalších zemích. Denně jim posíláme 316 milionů korun<--break->.

Zítra uplyne dvacet let ode dne, kdy byl v Port Harcourt popraven vládnoucí vojenskou juntou Ken Saro-Wiwa, známý nigerijský spisovatel a bojovník za lidská práva, který se zastával obyvatel delty řeky Niger postižených těžbou ropy [1].

Spolu s ním bylo – přes protesty nevládních organizací po celém světě včetně Hnutí DUHA – popraveno dalších osm představitelů Hnutí za přežití národa Ogoni. Diktátor Sani Abacha se tak zbavil kritiků devastující těžby britsko-nizozemské ropné firmy Royal Dutch Shell. Ta v Nigérii operovala pod ochranou armády, která pronásledovala a vraždila místní obyvatele za protesty proti ničení jejich prostředí [1].

Ani po dvaceti letech nejsou problémy vyřešeny. Před necelým týdnem bylo médii odhaleno další selhání firmy Shell. Nepodařilo se jí odstranit čtyři ropné skvrny v deltě Nigeru, které těžbou způsobila [2].

Těžba ropy dnes způsobuje přímo i nepřímo porušování lidských práv i v jiných zemích, odkud surovinu dováží i ČR. Podporujeme je platbami za dovoz ropy, když denně posíláme 173 milionů korun do Ruska, 106 milionů do Ázerbájdžánu a 37 milionů do Kazachstánu [3].

I za pouhé monitorování a upozorňování na ničení životního prostředí hrozí v putinovském Rusku tvrdé postihy. Člen ruské členské organizace globálního ekologického sdružení Friends of the Earth (jehož českým členem je Hnutí DUHA) Jevgenij Vitiško, který několik let kritizoval zásahy do lidských práv i devastaci přírody v souvislosti s přípravou olympijských her, byl odsouzen ke třem letům v trestanecké kolonii za údajné rozbití plotu, když chtěl dokumentovat ilegální stavbu a devastaci lesa na oploceném území [4].

Ázerbájdžánská lidskoprávní aktivistka a ředitelka Institutu pro mír a demokracii Lejla Junusová a její manžel Arif Junus byli odsouzeni k 8,5 a sedmi letům vězení. Oba byli – jak je v zemi při odstraňování opozice zvykem – souzeni za údajný podvod a další trestné činy. Oba otevřeně kritizovali ázerbájdžánskou vládu v čele s autoritářským prezidentem Ilhamem Alijevem a poukazovali na omezování svobody slova v zemi [5].

Také kazašský režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva využívá finance z vývozu ropy a nucenou přízeň či toleranci evropských zemí k potlačování opozice a budování kultu osobnosti. K posílení své osobní moci využívá Nazarbajev klanových a etnických struktur a rozsáhlého policejního aparátu [6]. V zemi vládne už od roku 1990 a ohlásil plán vládnout až do roku 2020 – z toho důvodu zadal svým vědcům úkol, aby se snažili odhalit tajemství nesmrtelnosti.

Navzdory těmto faktům česká vláda stále odkládá projednání konceptu antifosilního zákona, který by – dle úspěšného příkladu Velké Británie – pomohl snížit naši závislost na dovozu ropy i zemního plynu a také na uhelných dolech. Přijetí zákona přitom kabinet Bohuslava Sobotky slíbil už v programovém prohlášení.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Naše závislost na fosilních palivech přispívá k porušování lidských práv a udržuje u moci autoritářské vládce. Zároveň způsobuje, že denně z naší ekonomiky odtečou stovky milionů korun. Za ně se pak budují policejní aparáty a financují represe obhájců lidských práv či přírody nebo financuje hledání nesmrtelnosti asijských vládců.“

„Česká vláda by měla urychleně splnit svůj závazek daný v programovém prohlášení, že nás přijetím antifosilního zákona po úspěšném vzoru západních zemí konečně začne této morální i ekonomické zátěže zbavovat.“

Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Ken_Saro-Wiwa
[2] http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-11-03/shell-fails-to-clean-four-nigeria-oil-spill-sites-amnesty-says
[3] Statistika zahraničního obchodu http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO (kód KN8 pro zemní plyn je 27112100 a pro ropu 27090090)
[4] http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/rusko-vitisko
[5] http://www.amnesty.cz/pripady/pripad/azerbajdzan-manzele-janusovi
[6] http://www.lidovky.cz/prezident-kazachstanu-slavil-nadelil-si-nejvetsi-mesitu-pex-/zpravy-svet.aspx?c=A120709_104029_ln_zahranici_jv

Šítky aktuality: