Lepší průmysl

Česká ekonomika na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje čtvrté největší množství energie ze všech států EU. Proto Hnutí DUHA svojí iniciativou Velká výzva prosazuje, aby stát otevřel cestu pro chytré inovace a nová průmyslová odvětví.

Vysoká energetická náročnost je drahé a těžké závaží, které za sebou naše ekonomika táhne jako kouli na noze. Podniky mají zbytečně velké náklady na energii, a tudíž se jim hůře soutěží na světovém trhu. Nemusí to tak ale být.

Větší výroba

Potřebujeme silnou a chytrou ekonomiku: průmysl, který bude vyrábět více s menší spotřebou energie.

Možnosti, jak vylepšit průmyslovou výrobu, jsou obrovské. Studie, kterou Hnutí DUHA nechalo udělat od renomovaných českých expertů, propočetla, že už se současnými technologiemi by náš průmysl mohl rozumně vylepšit svoji energetickou efektivnost o 23 %. To je ekvivalent dvou atomových elektráren Temelín.

  • Víte, že? Největší příležitosti jsou v potravinářském průmyslu (podle expertů by mohl snížit spotřebu asi o třetinu), v papírenství, textilní výrobě a strojírenství.

Jak vyrábět více s menší spotřebou?

Snížit naši energetickou náročnost můžeme:

  • Moderními technologiemi: Nové zákony, daňové reformy a další programy, aby pro průmyslové podniky bylo výhodnější investovat do efektivnější výroby.
  • Předvídatelnými podmínkami: Podniky potřebují vědět, jakým tempem chce stát snižovat naši závislost na drahých fosilních palivech, aby mohly plánovat své investice.
  • Lepším využíváním odpadu: Česká republika každý rok vyhodí na skládky nebo do spaloven recyklovatelné suroviny za tři miliardy korun ročně: papír, plasty, hliník a další. Průmysl proto musí vyrábět nové materiály z přírodních surovin – a k tomu spotřebuje mnohem více energie, než pokud bychom odpadky recyklovali.

Enormní příležitosti

Česká republika má dlouhou tradici strojírenského průmyslu, výborné inženýry i kvalifikované dělníky. Vylepšení energetické efektivnosti je velkou příležitostí, protože:

  • vrátí české podniky do technologické špičky,
  • vytvoří nová pracovní místa v průmyslu,
  • sníží naši závislost na dovozu energie,
  • srazí účty, které firmy platí za energii.
Štítky: