Místní jídlo

Jídlo z blízka je čerstvé, zdravé a chutné. Navíc víte, od koho jej vlastně kupujete. Přidejte se k tisícům lidí, kteří si pro potraviny chodí na tržnice, do bioobchůdků nebo třeba nakupují takzvané bedýnky nebo přímo „ze dvora“.

Proč jídlo z ciziny, když vám roste za domem?

Španělská rajčata se sklízejí napůl zelená a dozrávají v umělých podmínkách až cestou na váš stůl. K tomu česnek z Číny, cibule z Holandska a máslo z Polska. V českých supermarketech nic neobvyklého. Přitom je například český česnek vyhlášený svou kvalitou a výraznou chutí. A i díky naší kampani se začal mnohem častěji objevovat nejen na tržnicích, ale i na pultech supermarketů.

Problém je nejen energeticky náročné pěstování v obrovských halách s umělým prostředím, ale i dálkový dovoz potravin. Spotřebovává velké množství ropy a nechává za sebou kvanta výfukových plynů. Zbytečně. Spočítejte si v naší uhlíkové kalkulačce, kolik emisí CO2 si donesete domů spolu s běžným nákupem.

Čerstvé, zdravé, místní

Je samozřejmě lepší kupovat dobré místní potraviny a požadovat po obchodnících, aby je nabízeli. Proč?

  • Čerstvé potraviny a pestré chutě. Místní pěstitelé nabízejí to, co právě dozrálo, a jejich zboží může být velmi rozmanité. Porovnejte sami: čeští pěstitelé nabízejí desítky odrůd jablek, ale v supermarketech jsou běžně pouze tři. Kdy má jaké ovoce a zelenina sezónu a jak dlouho je lze skladovat, se dozvíte v našem kalendáři.
  • Můžete poznat původ svého jídla. U ovoce a zeleniny dovezených odkudsi z ciziny budete těžko hledat konkrétní místo, kde plodiny vyrostly. U domácích producentů je o dost jednodušší svého zemědělce poznat osobně. A nakupujete od místních farmářů, takže pomáháte oživit venkov kolem vašeho města.
  • Pomůžete vrátit život do krajiny. Zdravé a dobré místní potraviny jsou biopotraviny od ekologických zemědělců. Nepoužívají pesticidy a průmyslová hnojiva. Proto se do jimi obdělávané zemědělské krajiny vracejí motýli či ptáci a ubývá znečištění v řekách.
  • Nekupujete kamiony na silnicích. Většinu potravin, které si naše tělo a chutě žádají, se dá vypěstovat v našich podmínkách. Jsou potom kvalitnější, čerstvější i chutnější, a navíc nemusejí cestou na náš stůl urazit tisíce kilometrů letadly, loděmi a kamiony.

Kde koupit jídlo z blízka?

Každým rokem přibývá možností, jak si pořídit čerstvé a místní potraviny.

  • Zamiřte k ekologickým zemědělcům. Je jich čím dál více a nakupovat přímo u nich (tzv. ze dvora) je nejlepší. Jídlo je čerstvé a bez zbytečných obalů. Podívejte se v našem adresáři, jaké máte možnosti v okolí svého bydliště.
  • Pokud chcete mít jistotu pravidelné dodávky čerstvých potravin a zároveň chcete být s farmářem v užším kontaktu, zapojte se do tzv. komunitou podporovaného zemědělství.
  • Jestliže bydlíte ve městě, využijte nabídku ekologických farmářů, kteří rozvážejí své produkty formou bedýnek.
  • Nakupujte na tržnici, kde prodávají místní zemědělci či zahrádkáři. Pokud ve vašem městě taková chybí, můžete se zasadit o její založení – využijte našich zkušeností.
  • Další možností je založit si s přáteli neformální bioklub a u ekologických zemědělců a bioprodejců objednávat potraviny hromadně. Můžete získat množstevní slevu a navzájem si ušetříte čas s nákupem.
  • Vybírejte místní značky. V mnoha částech republiky zavádějí speciální značení místního zboží, hlavně potravin a řemeslných výrobků.
  • Pěstujte sami. Vlastní zahrádka – nebo třeba jen truhlík na balkoně – je osvědčený způsob, jak dostat na svůj stůl čerstvé potraviny bez chemie. A možná vás překvapí, jak zábavné a naplňující to může být.

Inovace Adresáře farmářů proběhla ve spolupráci a s přispěním společnosti COEX, která se dlouhodobě snaží podporovat užitečné projekty.

Štítky: