Na česko–rakouském pomezí na jihu Třeboňska byl výskyt vlků potvrzen na začátku loňského března. Odborníci podle pobytových stop, stržených hospodářských i volně žijících zvířat a fotografií z fotopastí zjistili, že se tu pohybuje vlčí pár. V průběhu léta pak fotopasti zaznamenaly čtyři až pět vlčat [1]. Znamená to, že vlčí smečka se na Třeboňsku etablovala.
Šestnáct vlčích teritorií se alespoň částečně v roce 2018 nacházelo v České republice a až na jednu výjimku všechny v pohraničních horách. Některé smečky na naše území zasahovaly jen nepatrně. V deseti případech se jednalo o smečky (tři a více jedinců), v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován teritoriální vlk.
Zítra začne první z úvodních seminářů pro vzdělávání nových dobrovolníků Vlčích a Rysích hlídek. Uskuteční se ve Stráži pod Ralskem, v místech trvalého výskytu vlčí smečky - i neobvyklé nory. Hnutí DUHA ve spolupráci s regionálními odbornými partnery tak odstartuje už 19. sezónu hlídek. Na nové zájemce čeká celkem devět takových akcí po celé ČR od Šumavy až po Beskydy, soustředěných do míst výskytu velkých šelem. Loni se hlídek zúčastnilo skoro tři sta dobrovolníků a zájem o ně narůstá.
V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci. Důkazy o tom přinesly fotografie a videa z fotopastí Hnutí DUHA z jara letošního roku.
Nepřímé důkazy, nasvědčující přítomnosti vlků v Lužických horách, zdokumentovali dobrovolníci Vlčích hlídek na začátku letošního roku. Stopní dráhy a trus ukazovaly na pohyb dvojice zvířat [1]. Stoprocentní důkaz však chyběl.
Vlčí smečka, pohybující se na Broumovsku a ve východním Podkrkonoší, se rozmnožuje už třetím rokem po sobě. Letošní přírůstky nyní prokázaly záběry z fotopastí Hnutí DUHA, které zachytily zhruba dva měsíce stará vlčata i dospělé vlky [1]. Neznamená to však, že by se počet vlků v území významně zvyšoval. Loňská mláďata během prvního a druhého roku života smečku opouštějí a hledají nová teritoria.
První modelový projekt oplocení pastvin v jádrové oblasti výskytů vlků na Broumovsku - v Teplicích nad Metují – připravilo Hnutí DUHA pro tamějšího chovatele Michala Josku. Ekologická organizace tak začala s praktickou pomocí chovatelům při ochraně stád.
Dnešní vernisáží otevřelo Muzeum Šumavy v Kašperských Horách brány unikátní výstavě „Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy“ věnované návratu velkých šelem na Šumavu a soužití lidí s nimi. Připravilo ji Hnutí DUHA ve spolupráci s Muzeem Šumavy a Správou národního parku Šumava. Výstava bude otevřena minimálně do konce října [1].