Česká republika kulhá pozadu v žebříčku recyklace

Zjistila to Evropská agentura pro životní prostředí.

Úspěšné evropské země recyklují dvakrát více než Česká republika – takže mnohem lépe využívají domácí suroviny. Zjistila to nová studie, kterou dnes představila oficiální Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) [1].

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že ČR recykluje 31 % komunálního odpadu [2]. Ale nejlepší evropský stát – Rakousko – znovu používá 63 % odpadků.

Německo na druhém místě recykluje 62 %, Belgie 58 % a Nizozemsko i Švýcarsko 51 %.

Hnutí DUHA proto prosazuje, aby ministr životního prostředí Tomáš Chalupa investoval peníze z evropských fondů na příští sedmileté období do programů, které pomohou obcím a městům s lepší recyklací a rodinám zajistí snadnější třídění odpadků.

Ministr o použití evropských fondů rozhodne během několika měsíců.

Jednatřicetiprocentní česká recyklace je dokonce nižší než průměr EU (35 %).

EEA také spočítala, že státům, které se pustily do lepšího hospodaření s odpady, se daří recyklaci úspěšně zvyšovat. Velká Británie a Irsko během posledních devíti let ji zvýšily na více než trojnásobek.

Agentura také České republice doporučila tři opatření:

  • zvýšit poplatky za skládkování tak, aby nebyly směšně nízké,
  • zavést poplatek za spalování odpadu,
  • umožnit domácnostem třídění kuchyňských zbytků či zeleného odpadu ze zahrad, které tvoří největší část popelnic.

Právě tyto body by měly být součástí nového zákona o odpadech, jehož dokončení však ministr Chalupa po osmi letech příprav nedávno opět odložil, takže jej už do voleb nestihne předložit [3].
EEA je výzkumná agentura, kterou společně vytvořily státy EU, aby jim poskytovala informace a radila, jak zajišťovat zdravé a čisté prostředí k životu, ochranu přírody a chytrou ekonomiku. Sídlí v Kodani.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Německo nebo Rakousko recyklují dvakrát více odpadků než my. Miliony tun kvalitních materiálů, které v jiných zemích úspěšně recyklují, u nás naprosto zbytečně končí na skládkách nebo ve spalovnách. Proto musíme dovážet více a více surovin.“
„Ministr Chalupa by měl soustředit peníze z evropských fondů na velký program, který vylepší recyklaci v každém městě i obci a rodinám zajistí, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné. Potřebujeme fondy investovat do chytré ekonomiky, jež odpad promění v domácí surovinu.“

Poznámky:
[1] Kompletní studie ke stažení na: www.eea.europa.eu/publications/managing-municipal-solid-waste
[2] Česká republika R recykluje 31 % komunálního odpadu podle výroční Zprávy o životním prostředí ČR v roce 2011, kterou loni sestavilo ministerstvo životního prostředí. EEA ve své studii uvádí pro ČR recyklaci 16 % .Tento údaj pochází ze statistiky ČSÚ, kterou odborníci už řadu let považují za chybnou, protože podhodnocuje třídění odpadu v českých městech a obcích. Stejně tak ČSÚ uvádí mnohem nižší celkovou produkci odpadků, než je skutečnost. MŽP proto používá vlastní statistiku, která je přesnější.
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/chalupa-rezignuje-na-lepsi-recyklaci

Ilustrační foto: Ervin Wodička

Šítky aktuality: