Francie bude hlasovat proti povolení glyfosátu

Registrace jedovatého a sporného herbicidu v EU letos vyprší, o jeho dalším osudu bude hlasovat i ČR

Dnes francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot oznámil, že Francie bude hlasovat proti prosloužení evropské registrace k používání glyfosátu [1]. Registrace kontroverzní látky, označené Světovou zdravotnickou organizací za pravděpodobný karcinogen, končí na konci roku. Hlas Francie a dalších velkých států EU je přitom pro rozhodnutí o další budoucnosti nejpoužívanějšího, jedovatého herbicidu zásadní.

Jednání a následné hlasování budou probíhat během podzimu. K hlasování by mohlo dojít už 20. a 21. září nebo poté 5. a 6. října; nejpozději pak 6. listopadu.  

O budoucnosti glyfosátu bude na podzim jednat i Česká republika. V minulosti zatím vždy hlasovala postaru za prodloužení registrace bez výrazných časových a jiných omezení. Přesto ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že podporuje zkrácení doby registrace a zúžení jeho používání [2]. Zatím však naše země nepodnikla žádné kroky k jeho omezení, kromě zákazu použití formulační přísady ethoxylovaného aminu, loje v glyfosátových přípravcích, který byl proveden na základě schváleného nařízení Evropské komise.

Francie už v minulosti deklarovala, že glyfosát na svém území zakáže i v případě, že by povolení v Evropské unii získal.  

Glyfosát je aktivní složkou širokospektrálních herbicidů, které se používají na likvidaci plevelů v zemědělství i na veřejných prostranstvích, ale také například na dosoušení plodin (obilovin, řepky ad.) těsně před sklizní nebo dokonce na likvidaci strnisek místo podmítky a orby. V České republice tvořila jeho spotřeba v roce 2015 téměř 32 % spotřeby všech herbicidů a desikantů. Glyfosát je nebezpečnou látkou pro pro přírodu i člověka [3].

Hnutí DUHA ve spolupráci se Sítí ekologických poraden připravuje infolist mapující alternativy k používání glyfosátu na veřejných prostranstvích. Příklady měst, která glyfosát k likvidaci plevelů nepoužívají, je Brno nebo Mělník. Infolist vyjde v září a bude představen na tiskové konferenci v Brně začátkem října. Proběhnou tam také dva semináře pro veřejnou správu, novináře i veřejnost, představující konkrétní, neškodlivé alternativy.

I v zemědělství lze glyfosát úspěšně nahradit - takzvané integrované hospodaření využívá k hubení plevelů i jiné způsoby, než jsou pesticidy. Ekologické zemědělství glyfosát a další syntetické pesticidy nevyužívá vůbec. Nejnovější studie ukazují, že použití glyfosátu lze nahradit například vhodným způsobem orby. Dosoušení glyfosátem nebo nahrazování podmítky a orby aplikací glyfosátu je zcela zbytečné a jen zvyšuje jeho škodlivý dopad na přírodu i člověka.

Hnutí DUHA a téměř dva tisíce lidí proto vyzývá české ministry, aby se zasadili o výrazné omezení a postupné nahrazení glyfosátu u nás. Připojit k výzvě se lidé mohou na stránkách www.parkybezchemie.cz.

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:
“Česká republika by měla při podzimním rozhodování o osudu kontroverzního glyfosátu vystupovat minimálně za zásadní omezení jeho dalšího povolení. Už teď by měla také začít podnikat kroky k výraznému snížení jeho spotřeby a postupnému nahrazování bezpečnějšími přípravky a postupy, které jsou běžně dostupné a už se v praxi progresivnějších měst i zemědělců používají.”

“Francie svým rozhodnutím ukazuje, že zemědělství i údržba veřejných prostranství bez pravděpodobně karcinogenního glyfosátu jsou možné a měly by být běžné.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA: 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://www.generations-futures.fr/actualites/glyphosate-france-dit-non-...

[2] Viz. příspěvek na oficiálním Twitteru Mariána Jurečky ze dne 17.5.2016.

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nova-studie-glyfosat-pusobi-zavazne-one...

Šítky aktuality: