Konec ředitele šumavského národního parku

Pavel Drobil o něm ještě v červenci prohlásil: "Udělal na mě ohromný dojem. Myslím, že na svém místě je výborný, a moc mu fandím." [1]

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Je evidentní, že ředitele Krejčího dotlačil svými kroky k rezignaci ministr Drobil. Myslím, že tady vůbec nejde o to, zda kácet zbytky šumavských pralesů. František Krejčí naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku. Správa sice dostala cenu za jejich transparentnost a rovné podmínky pro všechny, stát ušetřil asi třicet procent peněz za zakázky a dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. Ale právě to vlivným firmám vadí. Na šumavské dřevo si teď brousí pily nejen kmotrovská lesní akciovka z Hluboké.“

Krejčí v posledních týdnech rozčílil řadu těžařských  firem. Správci parku totiž díky nově zavedené kontrole udělili bezmála milion korun pokut za chyby v odváděné práci. Se 36 firmami přímo rozvázali smlouvy. Mezi pokutované patří i vlivné firmy LESS či Petra Hodonín. Lepší pravidla zadávání zakázek vytvořila rovné podmínky pro všechny firmy i živnostníky. Velké těžařské společnosti proti němu poslaly sedmdesát stížností na antimonopolní úřad, ale ani v jednom případě neuspěly [2].

Ředitel rovněž striktně odmítal návrh zákona z dílny plzeňského hejtmanství, podle kterého měli o těžbě dřeva a zadávání zakázek v lese rozhodovat regionální politici.

Tři hlavní úspěchy ředitelování Františka Krejčího na Šumavě:

  • 30 % národního parku bylo vyčleněno a ponecháno divoké přírodě bez těžby dřeva. Šumavě se tak postupně vrací renomé mezinárodně uznávaného parku [3].
  • Návštěvnost parku je v posledních letech rekordní a rozšiřují se možnosti pro turisty. Správa národního parku otevřela řadu nových přechodů do Bavorska nebo místa, kde lze legálně přespat pod širým nebem.
  • Správa parku před několika týdny dostala cenu pro nejtransparentnější úřad díky zavedení tzv. minitendrů na práce v lese. Jde o způsob zadávání zakázek, v němž mají drobní místní živnostníci rovné postavení s velkými dřevařskými firmami a odvedená práce je pod účinnou kontrolou [4]. Navíc státu snížil náklady – a dodavatelským firmám příjmy – o 30 procent [2].


Poznámky:

[1] http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=673262

[2] http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210562248410023-pridej-se-na-vetvi

[3] Prestižní Světový svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2003 doporučil, aby se území ponechaná přírodě na Šumavě scelila. Prvním krokem mělo být jejich zvětšení alespoň na 30-40% plochy parku během tří až pěti let.

[4] Správa národního parku dostala ocenění v soutěži Otevřeno x Zavřeno. Více na   http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/article/np-sumava-ziskal...