Lidé chtějí kácet dřevo na topení i pestrou přírodu. Pařeziny potřebují silněji zakořenit v zákoně

Tisková zpráva Hnutí DUHA


Lidé chtějí kácet dřevo na topení i pestrou přírodu. Pařeziny potřebují silněji zakořenit v zákoně

 

středa 17. ledna 2024

Nedávno ukončený výzkumný projekt zaměřený na shrnutí poznatků k výmladkovým lesům v České republice umožnil formulovat požadavky pro nadcházející změnu lesního zákona. Legislativa totiž pařezení donedávna téměř znemožňovala a lesní zákon nadále komplikuje zavedení tohoto alternativního způsobu lesního hospodaření. Pařezení je výhodné pro malé vlastníky lesů, kteří potřebují snadno získat dřevo na topení. Zároveň podporuje ohroženou přírodní biodiverzitu. 

V nedávno zveřejněné shrnující publikaci Odrůstat ze svých pařezů [1] tým osmi autorů upozorňuje na hlavní přínosy hospodaření ve výmladkových lesích i dosavadní problémy a bariéry, které s tímto hospodařením souvisejí. Autoři upozorňují, že výmladkové lesy vzniklé z výmladků na pařezech předchozí generace stromů oproti nyní rozšířenému lesnickému hospodaření přinášejí několikeré výhody. 

S hospodařením v pařezinách jsou spojené kvůli přirozené schopnosti některých listnatých dřevin obrážet z pařezů minimální či nulové náklady na založení a správu lesa. To je zvláště v období rozpadu nákladně vypěstovaných monokultur zcela zásadní faktor pro ziskovost či vůbec kladnou ekonomickou bilanci v lesnictví.

Pařeziny mají zároveň výrazné přínosy pro zachování pestrosti motýlů a dalších ohrožených druhů hmyzu a květin rostoucích v lesích. Přírodní pestrost v lesích patří mezi ty nejvíce ohrožené, právě protože tradičně převládající způsob hospodaření pařezením nyní téměř vymizel.

V neposlední řadě představují pařeziny ulehčení hospodaření pro vlastníky malé rozlohy lesa, protože kácení dříví na otop je možné zajistit bez mechanizace, a zároveň získávat dřevo z lesa každoročně.Udržitelné vytápění dřevem je tak stále častěji preferováno lidmi na venkově z důvodu nižších nákladů.

Tyto nesporné výhody ve větším detailu popisuje i nedávno vydaná odborná kniha Výmladkové lesy. Ekologie, hospodaření, historie a estetika. [2] Autoři upozorňují, že přestože je nyní přechod na pařezinový způsob hospodaření dostupnější, není dostatečně zrovnoprávněný mimo jiné i v rámci lesního zákona, který je orientovaný především na průmyslově založené pěstování lesů. 

Hnutí DUHA vyzvalo ministra zemědělství Marka Výborného a jeho úřední aparát, aby bez odkladu předložili novelizaci lesního zákona do mezirezortního připomínkového řízení a zohlednili v ní nezbytné požadavky pro hospodaření v pařezinách. Jelikož pařezení může výrazně zlepšit i průměrný zdravotní stav českých lesů [3] a přispět k jejich adaptaci na změnu klimatu [4], byly návrhy na usnadnění pařezení ministru Výbornému předány i v rámci vědci zpracovaného Plánu pro zdravé lesy [5], který zahrnuje 43 návrhů a doporučení. 


Radim Hédl, botanik z Akademie věd ČR a hlavní editor publikací, řekl: 
„Pařezina zajišťuje udržitelnou produkci dřeva na různé účely a zároveň nabízí rozmanité životní podmínky mnoha druhům organismů.“


Martin Šrámek, expert na výmladkové lesy z Mendelovy univerzity, řekl: 
„Pařeziny vznikají opakovaným kácením stromů v poměrně krátkých časových intervalech. Stromy v pařezinách se obnovují prostřednictvím výmladků z pařezů a kořenů. Rychlá a nenákladná obnova pařezin může být zásadní v období sucha a nadcházejícím oteplení“


Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, řekl: 
„Ministr zemědělství Marek Výborný by měl urychleně přenést diskuzi změnách v lesním zákoně z kanceláří ministerstva do mezirezortního připomínkového řízení. Bez toho zůstanou malí vlastníci lesů, kteří nemají své vlastní lobbisty, opět nevyslyšení. Lidé si chtějí kácet dřevo na topení, ne zase ostrouhat.”


Kontakty:

Radim Hédl, vědecký pracovník Botanického ústavu Akademie věd ČR, radim.hedl@ibot.cas.cz
Martin Šrámek, akademický pracovník na Mendelově univerzitě v Brně, martin.sramek@mendelu.cz
Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Shrnující publikace Odrůstat ze svých pařezů

https://zachranmelesy.hnutiduha.cz/sites/default/files/odrustat_ze_svych_parezu.pdf

[2] Radim Hédl (ed.). 2023. Výmladkové lesy. Ekologie, hospodaření, historie a estetika. Vydání 1., poprvé vyšlo 17.10.2023, Dokořán.ISBN 978-80-7675-149-1, EAN 9788076751491.

https://www.dokoran.cz/index.php?Vymladkove_lesy&p=book&id=1472

[3] Na koberečku #28: Výmladkový les s Martinem Šrámkem

https://www.youtube.com/watch?v=D8jRp6btzrQ&list=PLyNRo8_p50jc-d34wtt1L4-nf85s7qUY7&index=29&ab_channel=Hnut%C3%ADDUHA

[4] Radim Hédl: Výmladkové lesy jsou vlastně hrozně jednoduchá věc. Sedmá generace

https://sedmagenerace.cz/vymladky-jsou-vlastne-hrozne-jednoducha-vec/

[5] Plán pro zdravé lesy

.https://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2023/10/publikace_-_plan_pro_zdrave_lesy_fin.pdf


Realizováno v rámci projektu TL02000314 “Obnova výmladkového hospodaření: cesta k diverzifikaci využití společenského, hospodářského a ekologického potenciálu středoevropských lesů” s finanční podporou TA ČR.