Pozítří skončí 6. ročník Školy občanské iniciativy

Mladí lidé aktivně a úspěšně řeší problémy ve svém okolí. Bude proti nim Václav Klaus bojovat? [1]

Čtyři desítky mladých lidí z ČR skončí o víkendu půlroční kurz Škola občanské iniciativy (ŠOI). Přidají se tak k 150 dřívějším absolventům tohoto jedinečného vzdělávacího projektu, který již pošesté připravilo Hnutí DUHA. Zúčastnili se jej dobrovolníci či pracovníci ze zhruba patnácti neziskových organizací [2], podílející se na komunitních, pedagogických, sociálních, ekologických a lidskoprávních projektech. Někteří mladí iniciativní lidé během ŠOI či krátce po jejím skončení nové nevládní organizace založili. 

Účastníci ŠOI pečují například o sociálně vyloučené děti a rodiny v Brně, vystupují proti rozšiřování průmyslové zóny na území s prameny pitné vody pro tisíce obyvatel v Holešově, 
bojují proti korupci v úspěšném celostátním projektu Rekonstrukce státu, organizují komunitní plánování pro revitalizaci obecní zeleně v Moravci, organizují mezinárodní ekologické konference v Bratislavě či zakládají permakulturní zahrady s následnými semináři pro rozvoj permakulturního designu ve slovenské obci Skalica. V Brně založili absolventi loňské ŠOI nové úspěšné sdružení s projektem komunitní „Zahrady v pytli“ na nevyužitých plochách brownfields [3] či novou lesní mateřskou školu v Horce nad Moravou [4].

Pestré možnosti, jak se aktivně zapojit do řešení společenských problémů, představili odborníci z řady oblastí. Účastníci ŠOI se na víkendových seminářích poučili o tom, jak plánovat a vést veřejné kampaně, psát grantové žádosti a pracovat s klasickými i novými médii. Nahlédli do tajemství fundraisingu či dobré komunikace a vyzkoušeli si, jak pracovat s dobrovolníky. Od ledna do května se v okolí Brna uskutečnilo celkem deset seminářů pro nováčky i pokročilé. V červenci proběhne samostatný týdenní intenzivní kurz pro začátečníky.

Součástí projektu byla i série besed s osobnostmi veřejného života, například se senátorkou Eliškou Wágnerovou, redaktorem České televize Janem Součkem či Jaroslavem Valůchem, odborníkem na nová média. Mezi lektory byli i Petr Machálek, bývalý ředitel o. s. Ratolest Brno, Milan Štefanec ze sdružení  Nesehnutí, Lukáš Hejna ze Sdružení VIA, právnička Petra Humlíčková či Jakub Macek z Masarykovy univerzity.

Letošní kurz navazuje na dřívější Školu občanské iniciativy, jejíž ročníky probíhají s přestávkami od přelomu století a prošlo jimi na 150 absolventů. Velká část z nich se aktivně podílí na práci nejrůznějších občanských iniciativ v celé České republice.

Program a atmosféru ŠOI Vám také příblíží spoty:
http://www.hnutiduha.cz/dobrovolnici/cesko-slovenska-skola-obcanske-inic...
http://animoto.com/play/CV2OyvNr6FkP4pZMO4TyIg


Eliška Kvitová, koordinátorka Školy občanské iniciativy z Hnutí DUHA řekla:
„Ze Školy občanské iniciativy by Václav Klaus věru radost neměl. Zájem o ni i její výsledky dokazují, že navzdory jeho panickému odporu proti občanské společnost se iniciativa lidí stále rozvíjí. Pořád je u nás dost aktivních lidí, kteří se chtějí vzdělávat a řešit problémy ve svém okolí i širší společnosti. ŠOI jim bezplatně poskytuje kvalitní základní výcvik. Zkušení lektoři se s účastníky podělili o své zkušenosti a ukázali na konkrétních příkladech, jak je důležité se propojovat. Jedna z nejcennějších věcí na ŠOI je právě vzájemné sdílení a velký růst inspirace a motivace v týmu občansky aktivních lidí.“

Zuzana Lenhartová, studentka Masarykovy univerzity, dobrovolnice ve sdružení Ratolest, absolventka letošní ŠOI řekla:
„Ze ŠOI si odnáším spoustu užitečných vědomostí. Nejdůležitější byla praktická cvičení a příklady z praxe. Neumím si představit jiné místo, kde bych se k takovým informacím dostala. Taky oceňuji skripta a hlavně kontakty na inspirativní lidi, na které se budu moci obrátit, když budu potřebovat něco konzultovat. Navíc můžu nabyté vědomosti uplatnit i v mnoha jiných činnostech, nejen při práci pro svou neziskovku.“

Barbora Chmelinová, studentka Univerzity Palackého, externistka a dobrovolnice v o.p.s. Sluňákov, zakladatelka lesního klubu pro předškoláky, absolventka letošní ŠOI řekla:
„Jak může dopadnout dobře namotivovaný šoikař? Založí vlastní neziskovku!. Můj případ se jmenuje sdružení Rozvišť - lesní klub Bažinka  - lesní školka pro děti.“

Vratislav Vozník, spoluzakladatel o.s. ProMěsto a komunitní „Zahrada v pytli“, absolvent loňské ŠOI řekl:
„ŠOI stála za vznikem nové brněnské komunitní zahrady. Na seminářích se sešla skupinka lidí, která doslova cítila potřebu rýpat se v hlíně a přitom nějak oživit ponurá a nevyužívaná místa ve městě. Vzájemné síťování, lekce o tom, jak naplánovat kampaň nebo napsat grantovou žádost, to všechno nám pomohlo získat patnáctitisícový grant od Nadace Veronica. Teď už máme prostor pro zahradu a nefinančním fundraisingem získáváme zeminu a pytle na pěstování. Založili jsme si fanpage a web Zahrada v pytli a za 14 dní od spuštění máme dvacet zájemců o městské farmaření a dvě stě padesát fanoušků na Facebooku.“

Ivana Kohutková, doktorandka Univerzity Komenského v Bratislavě, absolventka loňské ŠOI řekla:
„Počas ŠOI som získala množstvo nových a predovšetkým praktických informácií a rad, z ktorých som mnoho už reálne aj využila, čo ma v rámci aktivít nášho občianskeho združenia posunulo o krok ďalej. Rovnako som si uvedomila viaceré stránky reálneho fungovania mimovládnej organizácie, čo je pre ľudí začínajúcich v tomto sektore kľúčové. Páčilo sa mi komplexne pokrytie tém, ktoré mi ozrejmili, ako sa v rámci mimovladiek pohybovať, aké sú možnosti a aké sú možné obmedzenia. A v neposlednom rade som získala kopec kontaktov, ktoré budú v budúcnosti veľmi užitočné, pretože rad nikdy nie je dosť.“ [5]

Hana Kašpaříková, členka o.s. Čisté Tuřany, ambasadorka úspěšného protikorupčního projektu Rekonstrukce státu, absolventka loňské ŠOI řekla:
„ŠOI mi dala základní informace o širokém spektru činností v neziskovém sektoru. Byla pro mě studnicí hodnotných informací a věřím, že je budu čerpat i do budoucna. Velice oceňuji i kvalitu lektorů, jejich vstřícnost a otevřenost. Za moc prospěšné také považuji česko-slovenské propojení a spolupráci, která by měla pokračovat. Díky za ŠOIku jakožto základ pro občansky aktivní lidi a tím lépe fungující společnost!“

Poznámky:
[1]„Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!“ Za tato slova obdržel Václav Klaus v roce 2006 Zelenou perlu, ocenění za nejpitomější ekologický výrok roku, http://www.ropak.detizeme.cz/perla/37-zelena-perla-2005.html
[2] Organizace, jejichž lidé se do ŠOI zapojili: Nesehnutí, o.s. Ratolest Brno, Liga lidských práv, Hnutí DUHA, Hnutí DUHA Olomouc, Hnutí DUHA Brno, Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, Za zdravé a krásné Holešovsko, Oikos o.s., Slatinka, Arnika, ProMěsto, Ekologický institut Veronica a Sedmá generace.
[3] Kateřina Pařízková a Vratislav Vozník, absolventi loňské ŠOI, založili Sdružení ProMěsto, které zahajuje projekt Zahrada v pytli - komunitní zahrada v centru Brna, http://www.facebook.com/zahradavpytli
[4] https://www.facebook.com/Rozvist
[5] Ivana Kohutková během ŠOI organizovala společně s kolegy 18. ročník Evropského studentského sympózia EuroEnviro 2012,  http://www.urbion.sk/sympozium-euroenviro-2012/



Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.