Vláda začala připravovat antifosilní zákon, který srazí naši závislost na ropě, plynu a uhlí

Ministr Richard Brabec však musí šlápnout na plyn.<--break->

Vláda učinila první kroky k přijetí nového zákona, který by srazil kritickou závislost naší země na drahých dovozech ropy a plynu (zejména z Ruska) i na uhelných dolech. Vyplývá to ze zprávy o plnění programových priorit kabinetu, kterou zítra projednají ministři.

 Podobný zákon má již téměř šest let Británie a tamní ekonomika snížila spotřebu fosilních paliv o dvanáct procent [1]. Na britském zákonu se shodli labouristé s konzervativci i liberály, podpořil jej Svaz britského průmyslu, odbory i ekologické organizace. A vyplatilo se to. Zákon rozhýbal inovace s v průmyslu i chytrá řešení, jako je zateplování domů, výroba čisté energie či aut s nízkou spotřebou [2]. Anglické a velšské domácnosti platí o čtvrtinu nižší účty za plyn a elektřinu zejména díky zateplování domů a modernizaci vytápění [3].

 Tento rok už obdobný zákon legislativu přijalo Dánsko a Francie. Již dříve vznikl v Rakousku nebo Švédsku a připravuje se v Irsku či Finsku [4].

 Ani česká vláda by se zákonem neměla narazit u opozice. TOP 09 a Starostové i KSČM návrh podporují [5]. Ale příprava zákona a legislativní proces potrvají dlouho, a proto by ministr Richard Brabec, zodpovědný za tento vládní úkol, měl práce na zákoně podstatně zrychlit. Jinak vláda nestihne splnit svůj závazek a zároveň rázně odpovědět na prudce se zhoršující evropské vztahy s Putinovým režimem.

 Jiří Koželouh, energetický expert a programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Vláda potvrdila, že se palčivým problémem enormního dovozu fosilní paliv bude zabývat, a udělala první úřední kroky. Ale příprava a projednání takového zákona se nestihne za týden ani za rok. Hodiny vládě rychle odbíjejí a vztahy s Ruskem – hlavním dodavatelem ropy a plynu – se rychle zhoršují. Proto je třeba rychle a doslova šlápnout na plyn.“

 „Britové od politiků napříč celým spektrem přes průmysl až po odbory a ekology podporovali antifosilní zákon a nyní po pěti letech od jeho přijetí se radují z přínosů. Zákon pomohl firmám překonat krizi, rozhýbal nová, moderní a čistá výrobní odvětví a snížil domácnostem účty za energii o čtvrtinu.“

Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz   

Poznámky:

 [1] Committee on Climate Change: Meeting Carbon Budgets – 2014. Progress Report to Parliament, July 2014: http://www.theccc.org.uk/publication/meeting-carbon-budgets-2014-progress-report-to-parliament/

 [2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/britanie-zitra-oslavi-pate-narozeniny-uspesneho-antifosilniho-zakona-prospel-i-nasi

 [3] Dle zprávy Národního statistického úřadu – více na: http://www.cislotydne.cz/25/

 [4] Francie schválila zákon, který sníží závislost na ropě a plynu: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/francie-schvalila-zakon-ktery-snizi-zavislost-na-rope-plynu

 [5] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:

http://www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-ke-snizeni-zavislosti-na-fosilnich-palivech

Šítky aktuality: