Výbor pro životní prostředí Sněmovny podpořil pojistku pro sdílení elektřiny do lex OZE II

Poslanci a poslankyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dnes projednali pozměňovací návrhy k novele energetického zákona, tzv. lex OZE II. Navrhli plénu Sněmovny vložit do zákona pojistku, která brání distributorům neúměrně protahovat začátek sdílení elektřiny. Tento pozměňovací návrh reaguje na velmi rizikový návrh Hospodářského výboru, který by mohl vést ke zdržení sdílení elektřiny i o několik let. Na výboru však kvůli ODS, ANO a SPD bohužel neprošlo odstranění bariéry pro komunitní projekty obnovitelných zdrojů iniciované obcemi. 

Poslanci a poslankyně podpořili návrh poslance Davida Šimka (KDU-ČSL), který do zákona doplňuje lhůru maximálně 9 měsíců na předložení Řádu Energetického datového centra (EDC). Pozměňovací návrh tak reaguje na návrh odhlasovaný před dvěma týdny na Hospodářském výboru, který říká, že sdílet elektřinu nelze, dokud není Řád vydán [1]. Bez přijetí dnešního pozměňovacího návrhu Výboru pro životní prostředí by zákon distribučním firmám - které budou EDC provozovat - nedával k předložení Řádu žádnou lhůtu. Pokud by se tak rozhodly, mohly by na tomto detailu blokovat desítky projektů, které se už dnes na sdílení chystají.

 

Výbor naopak nepodpořil v hlasování další pozměňovací návrh poslance Šimka, který napravuje nesmyslné omezení hlasovacích práv obcí v energetických společenstvích, což by v praxi odrazovalo obce od iniciování projektů komunitní energetiky se zapojením místních občanů či podnikatelů. Pro potřebnou opravu zákona hlasovala předsedkyně výboru Jana Krutáková (STAN), poslanci KDU-ČSL Šimek a Smetana, poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) a poslanec Jan Bureš (ODS). Návrh však neprošel, neboť jej nepodpořili ostatní poslanci ODS ani poslanci ANO a SPD. 


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Pojistka proti odkládání začátku sdílení elektřiny, kterou dnes podpořil Výbor pro životní prostředí, reaguje na velmi rizikový návrh Hospodářského výboru, který by velkým energetickým firmám umožnil zdržet začátek sdílení i o několik let. Plénum Sněmovny tak bude moci buď odmítnout pozměňovací návrh z Hospodářského výboru, nebo alespoň přijmout i tuto pojistku z Výboru pro životní prostředí a chránit tak zájmy občanů a obcí na budování komunitní energetiky. Stále je tu šance, že zákon bude po dlouhých peripetiích jeho přípravy schválen ještě letos a občané a obce by tak mohli začít sdílet elektřinu už od poloviny příštího roku.


Poznámky:

[1] https://hnutiduha.cz/aktualne/hospodarsky-vybor-snemovny-podporil-nenapadnou-zmenu-energetickeho-zakona-ktera-muze-zdrzet