Vystupte z Varšavského paktu, pane premiére

Mirek Topolánek musí podle ekologických a rozvojových organizací na dnešním summitu EU vystoupit z varšavského paktu obhájců obstarožních podniků – a kývnout na legislativu, která rozhýbe modernizaci továren a investice do čistých technologií.
Polsko a některé další státy podporují staré výrobce a chtějí zabránit legislativě, jež otevře trh efektivnějším, čistějším výrobám. Sporným bodem je především návrh, aby znečišťovatelé začali platit za exhalace skleníkových plynů.
Přitom navržená reforma takzvaného obchodování s emisemi nezdraží elektřinu. Skončila by ale kontroverzní díra v legislativě, vinou které velcí znečišťovatelé paradoxně vydělávají miliardy korun ročně. Energetické společnosti si totiž už nyní účetní cenu povolenek za exhalace započítávají do nákladů, ačkoli je od státu dostávají zdarma. Výhodný rozdíl končí v profitu ČEZ a dalších firem.
Ekologické organizace prosazují, aby vláda výnosy z prodeje povolenek použila hlavně na snížení daní a na velký grantový program, který statisícům českých domácností pomůže zateplit domy. Reforma by tak mohla rodinám ušetřit 14 miliard korun ročně a rodiny by každý rok na grantech dostaly alespoň 10 miliard korun [1].
Podle zářijového průzkumu veřejného mínění si pouhých 13 % Čechů myslí, že plány EU na snižování exhalací jsou příliš ambiciózní [2].
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Mirek Topolánek by už měl vystoupit z Varšavského paktu. Premiér musí rozhýbat modernizaci ekonomiky, ne donekonečna sypat dotace obstarožním a špinavým výrobcům. Pokud ČEZ dostane povolenky na exhalace zdarma, zůstanou mu miliardy na kontech. Pokud půjdou do aukcí, peníze dostanou domácnosti v grantech, které pomohou snížit účty za vytápění, a celé ekonomice se sníží daně.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě
[2] Průzkum Eurobarometru, září 2008, str. 56