Šumava

Národní park Šumava slouží české veřejnosti už od roku 1991. Chrání pro každého z nás pestrou mozaiku rašelinišť, smrkových i bukových pralesů, horských luk, divokých řek a ledovcových jezer. Domov zde mají desítky ohrožených druhů rostlin a zvířat, včetně rysů, losů nebo tetřevů.

Národní park

Národní park má nádhernou krajinu zachovat. Zajistí, že ji budou moci nadále obdivovat turisté; každoročně jich sem přijíždějí dva miliony. Pouze málokteré místo u nás může se Šumavou soupeřit v půvabu a popularitě. Oblibě se těší divoký tok Vydry, Plešné jezero s Trojmezenským pralesem, prameny Vltavy i horské slatě.

Divoká příroda

Hnutí DUHA prosazuje, aby část národního parku – hlavně zbytky horských pralesů – byla ponechána divoké přírodě a turistům. Výletníci tak můžou obdivovat přirozené proměny pralesního ekosystému. Stromy tady rostou, žijí, stárnou, umírají a rozkládají se – to jsou změny, které zde přirozeně probíhaly po tisíce let.

Příležitost pro místní obce

Skutečný národní park je také velkou příležitostí pro obce. Divoká příroda a vzácné druhy zvířat, to všechno přitahuje turisty. Podobných míst najdou v Evropě už jen málo. Hnutí DUHA prosazuje takovou ochranu Šumavy, která zajistí i prosperitu pro místní lidi.

Národní park v ohrožení

Developeři, dřevařské společnosti a někteří politici na Šumavě prosazují kácení, nové lanovky a sjezdovky i mamutí turistická střediska. Národní park a jeho přírodní bohatství se mohou proměnit v lunapark. Proto Hnutí DUHA prosazuje, aby nový zákon zajistil dobrou ochranu vzácné přírody pro turisty a milovníky hor.

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: