Lesy České republiky

Velkou část české krajiny tvoří státní lesy. Každý týden se do nich vydávají zhruba dva miliony výletníků. Domov tu mají tisíce druhů zvířat a rostlin.

  • Víte, že? Lesy ČR přímo spravují 17 % české krajiny – nejsou tak pouze firma na pěstování či prodej dřeva, ale také rozhodují, jak bude vypadat naše země.

Lesy také dodávají dřevo – přírodní zdroj, který je základem ekonomiky mnoha obcí či malých měst.

Lesy slouží několika kmotrům?

Ale právě kvůli dřevu někteří politici a vlivní podnikatelé mají se státními lesy své plány.

  • Lesní ČEZ: Přeměnit je na polostátní akciovou společnost s jediným úkolem – vydělávat na těžbě a prodeji dřeva. Turisté, vzácná zvířata a péče o krajinu by museli ustoupit obchodu.
  • Tunelování: Někteří politici se rozhodli, že svěří veškeré práce ve státních lesích i prodej dřeva na roky dopředu několika velkým společnostem. Dodavatelské společnosti budou mít silnou motivaci, aby ve vymezené lhůtě daly přednost rychlému zisku na úkor zdraví lesů.

Proti těmto plánům naopak vystoupili ekologické organizace, vědci i profesoři lesnických fakult, sdružení vlastníků soukromých lesů a dokonce i hlavní asociace dřevařských firem. V květnu 2010 se zamítavě vyjádřila i velká většina Poslanecké sněmovny.

…nebo každému?

Hnutí DUHA prosazuje poctivou péči o státní lesy – měly by sloužit turistům a poskytovat místo přírodě, nikoli lobbistům jako továrna na dřevo. Usilujeme o:

  • zrušení kontroverzních superzakázek ve státních lesích,
  • nový zákon, který garantuje, že hlavním úkolem Lesů ČR je sloužit turistům a pečovat o krajinu,
  • zavedení mezinárodních pravidel zdravého hospodaření FSC v českých státních lesích.

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: